آموزش, موتور و ملخ و اسپید کنترل

motor timing چیست و چه تاثیری در عملکرد موتور براشلس دارد؟

در این مقاله به بررسی و معرفی motor timing در اسپید کنترل و تاثیر آن بر عملکرد موتور براشلس در پرواز مولتی روتور ها خواهیم پرداخت.

Motor timing چیست؟

Motor timing در واقع تنظیماتی در اسپید کنترل است که باعث بهبود عملکرد پرواز و بازدهی موتور خواهد شد.

ساختار موتور براشلس ها به دو قسمت هسته ( coil ) و آهنربا ( magnet ) تقسیم بندی می شود. برای به حرکت در آوردن موتور براشلس نیاز داریم تا به هسته نیروی الکتریکی وارد کنیم تا باعث جذب یا دفع آهنربای موتور براشلس شده و موتور شروع به حرکت کند.

با هر بار ورود برق به هسته موتور ، القای ایجاد شده باعث جذب و یا دفع آهنربای موتور می شود. اما اینکه القای ایجاد شده به قدرت مناسب جهت ایجاد نیروی حداکثری در موتور برسد و بعد از جذب موتور القای ایجاد شده به طور کامل تخلیه شود نیازمند صرف تایم کوتاهی است.

 با استفاده از motor timing در تلاشیم تا این بازه زمانی مورد نیاز برای رسیدن به قدرت حداکثری موتور را طوری تنظیم کنیم تا سر موقع و در زمان مورد نظر ما برای اعمال نیرو به قدرت حداکثری رسیده باشد. به این صورت که زودتر از زمان مورد نظر شروع به ورود جریان به هسته کنیم تا در زمان مورد نظر به حداکثر قدرت رسیده باشد.

اهمیت motor timing زمانی مشخص می شود که بدانید اگر این ورود جریان به هسته زودتر از زمان مورد نظر اتفاق بی افتد باعث بالا رفتن دور موتور می شود اما از طرف دیگر نیروی ترک موتور را تا حد زیادی پایین می آورد.اما اگر این ورود جریان دیرتر از زمان مناسب اتفاق بیافتد باعث بالارفتن گشتاور در موتور شده اما در عوض سرعت دور موتور ( RPM ) را در آن کاهش می دهد.

در برخی از اسپید کنترل ها ویژگی با عنوان AOUTO-TIMING  وجود دارد که وظیفه زمان بندی ورود جریان به هسته را کنترل می کند تا موتور در بالاترین بازدهی ممکن برای شما کار کند.

چه عواملی باعث سریع تر عمل کردن اسپید کنترل خواهد شد؟

  • نوع درایور ماسفت
  • استفاده از پردازنده های سریع تر در اسپید کنترل
  • استفاده از ماسفت های بهتر در اسپید کنترل

معایب و مزایای استفاده ازmotor timing  با سرعت بالا

از مزایای motor timing با سرعت بالا می توان به بیشتر شدن نیروی تراست در موتور و جلوگیری از خرابی و پایین آمدن بازدهی موتور براشلس اشاره کرد.

و از معایب بزرگ استفاده از motor timing با سرعت بالا نیز می توان به بالا رفتن دمای موتور به دلیل سرعت چرخش بیشتر موتور براشلس اشاره کرد.

چرا باید در موتور براشلس هایی با دور موتور ( KV ) بالا از motor timing با سرعت متوسط استفاده کرد؟

اکثر موتور های نسل جدید با motor timing سرعت متوسط دارای عملکرد نسبتا خوبی هستند. علت این عملکرد خوب را می توان به عوامل زیر نسبت داد :

  • آهنرباهای N52 قوی تر بوده و باعث افزایش تاثیر گذاری جریان القایی هسته ی موتور بر آن می شود.
  • کاهش چشمگیر مقاومت سیم پیچ موتور نیز این عملکرد را بهبود می دهد.

انتخاب motor timing مناسب

برای انتخاب بهترین و مناسب ترین motor timing  راهی جز امتحان چند نوع motor timing  متفاوت ندارید. با استفاده از motor timing های متفاوت و بررسی عمکلرد هر کدام می توانید مناسب ترین آن را برای خود انتخاب کنید.

موفق باشید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *