آموزش, رادیو کنترل و سیستم های ارتباطی

توضیح درباره ی لنز دوربین FPV ، میدان دید ، اندازه و کیفیت تصویر

لنز دوربین FPV تفاوت زیادی را در کیفیت تصویر و میدان دید ایجاد می کند. در این مقاله برخی از مهمترین ویژگی های لنزهای دوربین های FPV را در هنگام نگهداری و انتخاب یکی از آنها مورد بررسی قرار می دهیم.

جدول محتویات:

 • تاثیر لنز بر کیفیت تصویر
  • فاصله کانونی و میدان دید
  • قطر لنز
 • قطر Mount, thread لنز
 • فیلتر IR

بیشتر مواقع موارد بالا به هنگام انتخاب لنز دوربین FPV مورد بررسی قرار می گیرد.

لنز دوربین FPV بر کیفیت تصویر تاثیر می گذارد؟

لنز دوربین FPV شما می تواند کیفیت تصویر شما را تحت تاثیر قرار دهد:

 • میدان دید
 • رنگ
 • جزئیات و sharpness
 • روشنایی و کنتراست تصویر

زمانی که در دوربین های FPV به کیفیت تصویر دقت کنید می بینید که تصاویر به شدت بی کفیت اند و این موضوع را تازمانی که شما از عینک FPV استفاده نکنید متوجه نخواهید شد!!

میدان دید و فاصله ی کانونی لنز های دوربین FPV

میدان دید ( FOV ) یکی از مهمترین عوامل در انتخاب دوربین یا لنز FPV است.

به طور کلی، فاصله کانونی کوتاه تر به شما یک میدان دید گسترده تر می دهد، اما فاصله کانونی لنز با میدان دید معادل نیست.

طول فاصله ی کانونی برابر 1.8mm و 2.8mm است. روی بیشتر لنز ها فاصله ی کانونی آنها نوشته شده بجای میدان دید که این کمی آزار دهنده است. ولی شما می توانید با حدس زدن، حدود میدان دید مورد نیاز خود را از روی فاصله ی کانونی بیابید.

با این حال برخی از دستورالعمل هایی که می توانید دنبال کنید وجود دارد. به عنوان مثال: یک لنز 2.8mm میدان دید باریکتری را نسبت به که لنز 2.1mm دارد، اما لنز 2.1mm با یک اثر fisheye قوی و تصویر منحرف شده بیشتراست.

برای FPV، من توصیه می کنم فاصله کانونی بین 2.1mm و 2.5mm است. میدان دید گسترده تر در عینک های FPV به شما امکان می دهد که موانع مقابل را ببینید و به زودی واکنش نشان دهید.

یکی دیگر از مزایای استفاده از دوربین های FPV با میدان دید بزرگتر، این است شما به روبه بالا بودن کمتری در دوربین خود نیاز دارید چون شما می توانید به راحتی در بالا و پایین خط افق را به خوبی مشاهده کنید. و ساختن این راحت تر از به پرواز در آوردن مولتی روتور ها و یا کنترل میزان تراتل است.

قطر لنز

به نظر من لنزهای با قطر بزرگ می تواند تاثیر مثبت بر کیفیت تصویر داشته باشد.

قطر بزرگتر لنز ممکن است میدان دید بیشتری به ما بدهد فقط و فقط صرفا به دلیل استفاده از لنز بزرگتر. این امر می تواند با توجه به sharpness تصویر و نحوه وارد شدن نور به سنسور تصویر، مزایایی را به همراه داشته باشد.

شاید به همین دلیل ما بیشتر دوربین های Micro FPV را با لنز بزرگتر می بینیم، مانند Micro Eagle و Micro Swift 3.

لنز M8 با لنز M12 تعویض می شود که معمولا بر روی دوربین های FPV سایز استاندار قرار می گیرد. لنز های M12 می توانند عناصر تصویری بسیار بزرگتری را در لنز خود جای دهند، در حالی که می توانند همان دیافراگم و میدان دید را روی یک لنز M8 با اندازه ای بسیار کوچکتر داشته باشند.

سایز Thread لنز

اگر لنز دوربین را استوانه در نظر بگیریم قطر دایره ی مقطع را Thread می گویند.

هنگام انتخاب یک لنز جدید برای دوربین خود، باید مطمئن شوید که ابعاد آن مناسب است. این توسط قطر Thread که روی لنز ها نوشته شده است، مشخص می شود.

شما می توانید اندازه ی تمام لنزهای دوربین های FPV را در فایل زیر مشاهده کنید:

فیلتر IR در لنز دوربین FPV

فیلتر IR (مادون قرمز) برای جلوگیری از ورود نور با طول موج های مشخص وجود دارد. در دوربین FPV، شما معمولا می توانید یک فیلتر بر روی لنز دوربین یا سنسور دوربین FPV خود قرار دهید. لایه ای از پوشش که نور قرمز یا صورتی را نشان می دهد.

فیلتر IR بر روی لنز:

فیلتر IR روی سنسور تصویر:

فیلتر IR روی سنسور تصویر - آدلان پایا

اگر سنسور شما فیلتر IR ندارد، و شما از لنز جدید روی دوربین FPV خود استفاده می کنید که این لنز فیلتر IR را ندارد، تصویر دریافتی شما صورتی خواهد بود.

هنگامی که لنز درست را انتخاب کنید، تصویر شما دوباره طبیعی خواهد شد و فقط نیاز به تنظیم فوکوس (focus) دارد.

امیدوارم این مطلب مفید بوده باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *