آموزش, رادیو کنترل و سیستم های ارتباطی

RSSI در فرستنده و گیرنده رادیوکنترل ها چیست ؟

RSSI مخفف Received Signal Strength Indication و به معنی میزان قدرت سیگنال رادیویی بین فرستنده و گیرنده ی رادیوکنترل است که یک ویژگی ایمنی مهم به شمار می رود . RSSI ازدست دادن ناگهانی سیگنال رادیویی که موجب سقوط غیر منتظره و آسیب دیدن پهپاد می شود، جلوگیری می کند.

مفهوم RSSI چیست ؟

این سیگنال در واقع یک کمیت خطی نیست ، بلکه نسبت سیگنال فعلی به مقدار سیگنال دریافتی اولیه است و واحد آن Db یا دسیبل است ( واحد اندازه گیری که در زمینه صوت ها نیز استفاده می شود ).دسیبل یک اندازه گیری لگاریتمی است و خطی نیست .

یک تغییر 6+ دسیبلی در RSSI باعث دو برار شدن قدرت سیگنال می شود در حالی که یک تغییر +12 دسیبلی به معنای این است که سیگنال 4 برابر افزایش یافته است . به عنوان مثال، اگر RSSI حدود 110 را در فاصله 1 متری می خوانید، هر بار که فاصله بین فرستنده و گیرنده رادیویی را دو برابر می کنید،سطح RSSI باید با 6dB کاهش یابد. در حدود 100 متر شما باید مقدار RSSI حدود 70dB  را در شرایط ایده آل دریافت کنید.

برای آزمایش کارایی اثر RSSI کافیست دامنه ی فرستنده ی رادیوکنترل را آزمایش کنید .

دریافت RSSI از گیرنده رادیویی

برخی از گیرنده های رادیوکنترل خروجی RSSI ارائه می دهند که شما می توانید به فلایت کنترل یا ماژول OSD ( اگر پشتیبانی کند ) متصل شوید . حتی با استفاده از رادیوکنترل های Taranis یا Horus ، انتقال RSSI از طریق یک کانال یدکی PPM یا SBUS ،بدون نیاز به سیم کشی اضافه یا لحیم کاری ممکن است .

یک مزیت خوب RSSI این است که می توانید بر روی رادیوکنترل خود یک آلارم یا هشدار تنظیم کنید که در صورت افت قدرت سیگنال از یک محدوده ی مشخص به شما هشدار بدهد . این ویژگی در رادیوهای Taranis وجود دارد که به شما این قابلیت را می دهد قبل از اینکه پرنده از محدوده ی توان فرستنده خارج شود به شما هشدار دهد و شما فرصت بازگشت به مکانی با وجود سیگنال قوی تر را داشته باشید .

گرفتنRSSI از پروتکل SBUS ( ویژگی Betaflight )

در Betaflight 3.4 یک ویژگی خوب وجود دارد که هنگامی که شما از SBUS استفاده می کنید به صورت خودکار RSSI را محاسبه می کند .

وقتی لینک رادیویی ضعیف می شود، بسته های ارسالی SBUS می توانند خراب شوند. SBUS این بسته های خراب شده را به فلایت کنترل گزارش می دهد. حال Betaflight می تواند از این بسته های خراب شده به عنوان شاخص کیفیت لینک استفاده کند و نتیجه را به عنوان RSSI در OSD خود نمایش دهد. این ویژگی بهتر از ارسال RSSI با استفاده از SBUS یا PPM در رادیوکنترل است زیرا کانال اضافی را پر نمی کند و تاخیر کمتری دارد .

توجه داشته باشید که این سیستم دقیقا مانند RSSI مورد استفاده قرار نمی گیرد. با نزدیک شدن به محدوده ی مشخص شده و عبور از آن ممکن است سیگنال با سرعت خیلی بیش تر کاهش یابد .پس قبل از استفاده ی کامل از این سیستم چند بار این روش را امتحان کنید .

RSSIآنالوگ یا PWM ؟

اگر سیگنال RSSI را از گیرنده به فلایت کنترل تغزیه می کنید، ببینید که این سیگنال PWM است یا آنالوگ ؟ آیا فلایت کنترل می تواند آن را به درستی بخواند یا خیر ؟

تفاوت بین RSSI دیجیتال و آنالوگ

معمولا RSSI به صورت آنالوگ است، اما این مورد همیشگی نیست. RSSI می تواند به عنوان یک سیگنال PWM نیز وجود داشته باشد. بنابراین هنگام خواندن RSSI ممکن است در سیستم ناسازگاری وجود داشته باشد. ( به عنوان مثال، RSSI بین مقادیر 0، 50 و 100 پرش کند ).

شما به راحتی می توانید با استفاده از یک مبدل سیگنال PWM را به آنالوگ سطح ولتاژ تبدیل کنید.ماژول های OSD قابلیت اتصال این سیم ها را دارند و به صورت پیش فرض جایی برای این کار روی آن ها در نظر گرفته شده است .

اگر RSSI، OSD را قبول نکند چه کنیم ؟

اگر ماژول OSD از ورودی RSSI پشتیبانی نمی کند، ممکن است هنوز بتوانید RSSI را با برخی از کارها به نمایش بگذارید. برخی از ماژول های OSD دارای ورودی های باتری دوگانه (BAT1 و BAT2) هستند و برای نمایش ولتاژ باتری اولیه و ثانویه طراحی شده اند. بیشتر اوقات ما فقط از یک ورودی باتری استفاده می کنیم و با استفاده از ورودی باتری اضافی می توانیم RSSI را نمایش دهیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *