آموزش, عمومی

FPV در ربات های پرنده

FPV مخفف first person viewing به معنای دید اول شخص می باشد. یعنی شما چیزی که پهپاد می بیند را می بینید. بنابراین به جای اینکه تلاش کنید با دید مستقیم پهپاد را کنترل کنید از دید پرنده استفاده می کنید.

معرفی FPV :

یک FPV پایه ، شامل یک دوربین نصب شده بر روی پهپاد می شود که به فرستنده ی کوچکی وصل است و به طور معمول روی فرکانس 5.8GHz یا 2.4GHz اجرا می شود. فرستنده سیگنال را به یک دستگاه نمایشگر می فرستد ؛ مانند عینک های FPV یا مانیتور های قابل حمل. پرواز FPV این قابلیت را به شما می دهد که در هنگام پرواز واکنش های سریع تر و با اشتباه کمتر داشته باشید. حتی در زمان بلند شدن از روی زمین ، احتمال از دست دادن مسیر پرواز را کاهش می دهد. FPV به خصوص در مسابقات سرعتی کوادکوپتر ها بسیار کاربرد دارد. یکی از مزیت های دوربین FPV این است که حس بهتری نسبت به دید مستقیم به اوپراتور می دهد زیرا پرواز را بهتر درک می کند و برای او لذت بخش تر است.

تنظیم سیستم FPV

سیستم FPV دارای چند بخش مختلف است که وجود آنها در این سیستم ضروری است. در ادامه به بررسی اجزای این سیستم می پردازیم.

فرستنده ی تصویر :

به طور کلی چهار فرکانس برای این سیستم تعریف شده است: 2.4GHz ، 5.8GHz ، 1.3GHz و 900MHz. در ایران بیشتر از فرکانس 5.8GHz و گاها 2.4GHz استفاده می شود. در صورت نیاز به سیستم FPV با برد بیشتر از فرستنده هایی با فرکانس کاری 1.3GHz و 900MHz استفاده می شود که استفاده از فرکانس 900MHz در برخی کشور ها ممنوع و نیازمند مجوز می باشد.

گیرنده ی تصویر :

این ماژول توضیحات خاصی ندارد و باید مطابق با ماژول فرستنده ی تصویر تهیه شود.

دوربین FPV :

برای نصب دوربین FPV بر روی ربات بهتر است از یک دوربین کوچک ، سبک و با کیفیت استفاده کنید. در پرواز FPV نمی توانید همه چیز را با هم ببینید و دید شما به محدوده ی دید دوربین روی پرنده بستگی دارد. شما می توانید با داشتن یک همراه که به جز شما با دید مستقیم به ربات نگاه می کند احتمال برخورد پهپاد با اجسام را کاهش می دهید.

نمایش تصویر :

معمولا برای نمایش تصویر در این مورد از یک مانیتور کوچک یا عینک FPV استفاده می شود.

کاربرد هر دو مورد بالا یکی است ولی ما عینک FPV را توصیه می کنیم. زیرا عینک FPV باعث می شود که تصویر را بهتر و جذاب تر از LCD ببیند و مواردی مانند نور آفتاب شما را اذیت نمی کند و به صورت کلی استفاده از عینک FPV بسیار راحت تر و لذت بخش تر است.

پرواز بیشتر :

معمولا بعد از امتحان عینک FPV میل به پرواز کردن در مسافت های بالاتر را دارید و می خواهید آن را آزمایش کنید. برای این کار شما نیاز به یک آنتن بهتر دارید. ارتقاء آنتن محدوده ی پرواز شما را تا حد بیشتری افزایش می دهد.

ما دوست داریم از این سیستم در پهپاد هایی که خودتان درست می کنید ( DIY ) استفاده کنید و تمرکزتان را نسبت به پرنده های تجاری ، روی این بخش بگذارید. با این حال چون پرنده های تجاری طرفدار های بیشتری دارند و یکی از محبوب ترین آن ها phantom است کمی بیشتر راجب پرنده های تجاری صحبت می کنیم. وقتی صحبت از عکس یا فیلم های هوایی می شود تصویربرداری با phantom در ذهن شما تجسم می شود. به این علت که شرکت DJI یک کوادکوپتر بدون سرنشین قابل اعتماد ساخته است که استفاده از آن نیز بسیار آسان است و می توان با کمی آموزش عکس و فیلم هایی با کیفیت و خیره کننده ضبط کند.

البته پرنده های تجاری بسیاری وجود دارند اما به علت محبوب بودن phantom ما از این پرنده نام برده ایم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *